I mladí mohou bydlet ve vlastním s hypotékou pro mladé

Sny o vlastním bydlení mají mladí i staří. V dnešním článku se zaměříme na první zmíněnou kategorii, kterou jsou mladí lidé a také mladé rodiny. Podíváme se, jaká úskalí jsou s hypotékami pro mladé spjata, ale zároveň také na to, jaké výhody mají mladí, kteří se rozhodnout své bydlení řešit s pomocí hypotečního úvěru. Zároveň také představíme alternativu ke komerčním hypotečním úvěrům v podobě programu státních úvěrů na bydlení poskytovaných Státním fondem rozvoje bydlení. Předně se však podíváme, kdy by mladí měli začít uvažovat o vlastním bydlení a kdy je lepší dát přednost nájmu.
Bydlení ve vlastním znamená stabilitu, nájem flexibilitu
Ještě než vůbec začnete uvažovat o tom, že si vezmete hypotéku či jiný úvěr na bydlení, měli byste si ujasnit své aktuální priority. Pokud se chystáte zakládat rodinu, máte stabilní zaměstnání a netáhne vás to na delší dobu do dalekých krajů, má smysl se poohlížet po vlastním bydlení, které vám dá jistotu stabilního zázemí. Diametrálně odlišná je však vaše situace v případě, že u vás ani jedna ze shora uvedených podmínek neplatí. V takovém případě patrně potřebuje řešit svoji bytovou potřebu flexibilnějším způsobem, kterým bydlení ve vlastním spíše není. V takové situaci pak má smysl bydlení v pronajatém bytě či domě.
Nevýhody mladých při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru
Mládí je skvělé, ale v případě, že si berete hypotéku, může působit drobné komplikace, které však mnohdy vyváží klady, které představíme níže. Tak předně mladí žadatelé většinou nemají tak vysoké příjmy jako jiní žadatelé o hypotéku. Banky jim tak mohou poskytnout úvěry nižší než jiným žadatelům. Česká národní banka tento fakt ještě prohloubí, jakmile začnou účinkovat její doporučení, která omezují maximální výši splátky ve vztahu k měsíčním příjmům a maximální částku úvěru ve vztahu k několikaletým příjmům. Dalším neduhem, se kterým se potýkají mladí žadatelé, je skutečnost, že banky poskytují hypotéky do výše LTV 90, tedy maximálně do výše 90 % z hodnoty nemovitosti, což znamená, že musí mít žadatel nějaké peníze našetřeny, anebo bydlení financovat dalším úvěrem. Větší procento mladých rovněž pracuje v pracovním poměru na dobu určitou. To sice pro většinu bank není překážkou, přes kterou nejede vlak, nicméně skóre žadatele to zpravidla ovlivní. Řada bank má rovněž u žadatelů s pracovním smlouvou na dobu určitou další podmínky, které musí splnit.
Výhody mladých při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru
Oproti starším žadatelům mají však mladí lidé a mladé rodiny při sjednávání smlouvy o hypotečním úvěru jednu velkou výhodu a tou je fakt, že není problém sjednat hypotéku na delší období třeba třiceti let. Výše splátek tak může být nižší, než je výše nájemného ve srovnatelném bytě. Při delší splatnosti hypotéky je však třeba počítat s tím, že zaplatíte více na úrocích. Na druhou stranu nikdo neříká, že úvěr skutečně budete splácet tak dlouho. Při kariérním postupu a růstu příjmů máte šanci, že hypotéku splatíte dříve, což navíc zjednodušil i nový zákon o spotřebitelském úvěru, který se na rozdíl od toho předchozího týká i úvěrů hypotečních.
Státní alternativa k hypotéce
Při financování vlastního bydlení se nemusíte uvazovat bance, uvázat se můžete státu prostřednictvím jeho Státního fondu rozvoje bydlení. Na dům si u tohoto fondu můžete půjčit až 2 miliony Kč, na byt pak 1,2 milionu Kč. Detailní podmínky lze pak najít přímo na stránkách Fondu, v programu pro mladé. Vedle porovnávání nabídek jednotlivých bank se tedy vyplatí jejich nabídky srovnat i s podmínkami tohoto státního úvěru na bydlení pro mladé.
Mohlo by vás zajímat