TOPlist

Hypotéka je zpravidla účelovým úvěrem. Na co ji tedy lze sjednat?

Finanční produkty označované jako hypotéky bývají zpravidla úvěry takzvané účelové. To znamená, že je lze využít jen na omezený okruh účelů. Které to jsou, prozradí následující článek.

Než si podrobněji probereme účely, za kterými si lze sjednat hypotéku, neuškodí jejich rychlý přehled. Ve většině tuzemských bank lze tedy sjednat hypotéku za těmito účely:

  • na koupi nemovitosti (nejčastěji hypotéka na byt či rovněž hypotéka na dům)
  • na výstavbu nemovitosti
  • na refinancování hypotéky
  • na rekonstrukci, popřípadě dostavbu nemovitosti

Hypoteční úvěr na koupi vysněného bydlení

Pokud jste si vyhlédli dům či byt, ale nemáte na něj naspořeno dostatek peněz, pravděpodobně se budete muset vydat cestou financování skrze hypoteční úvěr. Jiná by byla samozřejmě situace, kdy byste měli naspořeno na stavebním spoření zajímavou částku, která by vám umožnila čerpat úvěr ze stavebního spoření. V takové situaci je dobré obě varianty financování porovnat. Jinak patří hypotéky na koupi nemovitosti mezi ty vůbec nejčastěji uzavírané. Řadu klientů pak většinou zajímá, zda si lze vzít hypotéku i na družstevní byt. Na tomto místě si řekneme, že ano, ale za určitých podmínek, které rozvedeme v některém z dalších článků.

Bydlete přesně podle svých představ – s hypotékou na výstavbu

Jestliže patříte mezi ty, kteří by si nejraději sami postavili vysněný domek, máme pro vás dobrou a nejspíš nepřekvapivou zprávu. Hypotéku si lze vzít i na výstavbu úplně nové nemovitosti. Jen to bývá trochu složitější hlavně co se týče papírování, ale také čerpání úvěru. Peníze totiž banka zpravidla uvolňuje postupně, jak jsou prováděný jednotlivé stavební práce. Výhodnější je rovněž situace, kdy stavíte na již vlastněném pozemku, ke kterému tak můžete zřídit zástavní právo ve prospěch věřitele.

Dejte sbohem staré hypotéce

Máte u staré hypotéky nevýhodný úrok, vysoké poplatky a banka se o vás vůbec nezajímá? Rozlučte se s ní díky refinancování. Pokud řádně splácíte svou hypotéku, většina bank za vás ráda starou hypotéku splatí a poskytne vám vlastní za mnohem lepších podmínek. Není však od věci mít se na pozoru. Na první pohled výhodná hypotéka nakonec tak výhodná být vůbec nemusí. Stejně tak je pro refinancování třeba zvolit vhodný čas.

Přestavujte s hypotékou

Jako poslední si uvedeme, možnost financovat hypotečním úvěrem rekonstrukci, přestavbu či dostavbu nemovitosti. Velkou výhodou bývá zpravidla nízký úrok. Nemovitost, kterou je ručeno totiž mnohdy výrazně přesahuje náklady na stavební práce a materiál. Během splácení hypotéky na rekonstrukci však bude na vaší nemovitosti váznou zástavní právo. Při nesplácení tedy můžete o nemovitost velmi snadno přijít. I v tomto případě se tedy vyplatí porovnat hypotéku s jinými finančními produkty. Vedle již zmíněného úvěru ze stavebního spoření přichází v úvahu také půjčky na bydlení.