TOPlist

Hypotéka na zateplení – Kdy se vyplatí?

Poměrně štědrá podpora od státu prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám, ale také rostoucí ceny energií či poslední třeskutá zima vedou řadu lidí k úvahám o zateplení jejich rodinného domku či vily. Jenže státní dotace nepokryje veškeré náklady, a ne každý má naspořenou dostatečnou částku, aby rozsáhlou rekonstrukci zaplatil. Otevírá se proto další otázka, kterou je financování takového zateplení. V tomto článku se podíváme, zda k tomuto účelu může posloužit hypoteční úvěr.

Lze si vzít hypoteční úvěr na zateplení?

Většina lidí si hypoteční úvěr spojuje pouze s koupí nemovitosti, popřípadě s refinancováním již existující hypotéky. Hypoteční úvěr si však lze vzít i za účelem rekonstrukce nemovitosti. Taková rekonstrukce přitom může spočívat i v zateplení domu. Tedy ano, hypotéku si lze vzít i na zateplení domu. Podívejte se, na co dále si lze vzít hypotéku.

Jaké jsou nevýhody hypotéky na zateplení?

Pokud si vezmete hypoteční úvěr, musíte kromě záznamu v registrech dlužníků počítat také se zástavním právem banky na vaší nemovitosti. Toto zástavní právo se zapisuje do katastru nemovitostí a v případě, že budete chtít nemovitost prodat, může odrazovat potenciální kupce, kteří budou chtít minimálně tuto záležitost vyřešit. Vedle toho banky mnohdy vedle zástavního práva trvají na zřízení zákazu zcizení. Za takové situace pak nemůžete bez souhlasu banky vaši nemovitost převést na někoho jiného, tedy ji například nemůžete prodat či darovat. Další nevýhodou je poměrně komplikovaný proces vyřizování hypotečního úvěru. Banky u hypotečních úvěrů rozhodně nepodceňují prescoring (zvláště s přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru). Nepominutelným krokem je také ocenění vaší nemovitosti znalcem. Některé banky sice tento náklad „berou na sebe“, ale rozhodně to není pravidlem.

Kdy se tedy vyplatí?

Plánujte-li pouze výměnu oken, financování prostřednictvím hypotéky se vám patrně nevyplatí. V takovém případě se vyplatí sáhnout například po úvěru ze stavebního spoření či jiném úvěru na bydlení. Pokud se ovšem chcete pustit i do zateplení fasády, střechy, podlah a stropů, mohla by být právě hypotéka ti nejvýhodnějším způsobem, jak váš záměr zafinancovat. Doporučujeme však zvážit, a hlavně propočítat všechny možnosti.