TOPlist

Jak uzavřít nejlevnější hypotéku?

Zajímá vás, jak se dá uzavřít nejlevnější hypotéka? V následujícím článku si řekneme, podle jakých kritérií je nutné hodnotit výhodnost či nevýhodnost konkrétního hypotečního produktu. Zároveň si ukážeme, jakých chyb při výběru se zájemci o hypotéku nejčastěji dopouští.

Inzerují nejnižší sazbu

Velká část lidí se nechá zlákat lákavě vyhlížející nabídkou. Nízká úroková sazba na billbordu a vidina hypotéky na vlastní dům či byt je zkrátka lákavá. Jenže s hypotékou od 2 % ročně se to má asi podobně jako se slevou až 70 %. Nikdo netvrdí, že v tom obchodě nekoupíte výrobek s takovouto slevou, ovšem daleko častěji v něm najdete slevy výrazně nižší. Stejné je to s hypotékami od určité procentní sazby. Na takto výhodnou hypotéku totiž dosáhnou jen někteří klienti, kterých je navíc menšina. Jestliže tedy od banky dostanete konkrétní nabídku, zkontrolujte si, jak moc se úroková sazba liší od té inzerované. Je-li rozdíl opravdu velký, je možné, že nejlevnější hypotéku by vám nabídli v jiné bance, jejíž pracovníci by váš úvěr vyhodnotili jako méně rizikový než pracovníci v na první pohled nejlepší bance.

Nezanedbávejte poplatky

Ačkoliv řada bank vyhlásila poplatkům válku, ve spoustě jiných se s nimi lze setkat. Budete-li si brát hypotéku, měli byste zohlednit i je. Třeba takový poplatek za vedení hypotečního úvěru, jehož výše je nejčastěji 150 Kč/měsíčně, vás vyjde za 30 let na 54 tisíc korun, což už je nezanedbatelná suma. Na druhou stranu mějte na paměti, že zrušené poplatky se mohly velmi snadno převalit do úrokové sazby hypotéky. Ve výsledku si tedy klienti navzdory zrušení poplatků nemuseli vůbec polepšit. Je totiž nutné mít na paměti, že banky musí generovat zisk jako všechny ostatní firmy, a proto je naivní myslet si, že hodná banka pro krásné oči svých klientů zruší poplatky, aniž by si tento příjem nějakým způsobem nekompenzovala. Jak tak může učinit, je na delší povídání.

Bez milosti hypotéku refinancujte

Banka se chová ekonomicky racionálně, a vy byste proto měli také. Změní-li se podmínky na hypotečním trhu, nemá smysl hypotéku bance splácet ze sentimentu.  Nabídne-li vám jiná banka nejlevnější hypotéku, refinancujte tu stávající, bude-li to pro vás výhodné. Zpravidla lze doporučit refinancování hypotéky jen v okamžiku, kdy vám končí její fixace. Jinak lze totiž hypotéku splatit jen s vysokými poplatky za předčasné splacení. Ty zpravidla takové refinancování pošlou do červených čísel. Mějte tedy na paměti, že skrze refinancování lze mít dlouhodobě nejlevnější hypotéku na trhu. Je proto ovšem nutné sledovat vývoj hypotečního trhu i po čas splácení.