Úroková sazba vs. úrok
Dva důležité finanční pojmy, které bohužel kdekdo bez ostychu zaměňuje. Přitom důležité jsou oba, což si řekneme v následujícím článku.
Pro správné pochopení základních mechanismů světa financí je nutné ovládat také základní terminologii. Úroková sazba a úrok mezi tyto základní termíny bezesporu patří.
Úroková sazba – vyjádření hodnoty peněz
O úrokové sazbě (či úrokové míře) se tvrdí, že je vyjádřením hodnoty peněz. Zároveň vyjadřuje rizikovost konkrétního úvěru. Úroková míra se vyjadřuje v procentech, které naznačují, o kolik se za určité časové období (zpravidla 1 rok) zvýší částka zapůjčená věřitelem dlužníkovi.
Úrokovou míru jakožto vyjádření hodnoty peněz zkresluje inflace, která peníze znehodnocuje. Proto je šikovné kalkulovat také s úrokovou mírou reálnou, které oproti běžné, nominální, zohledňuje právě i vliv inflace.
Úrok – peníze, které získá věřitel
Vrátíme-li se ještě k předchozímu příkladu. V tomto případě částka 100 000 korun představovala tzv. jistinu. Vedle té však musel dlužník vrátit také úrok, jehož výše byla 10 000 korun. Tato částka představuje odměnu věřitele za zapůjčení svých peněz, tedy za odložení své současné spotřeby ve prospěch spotřeby budoucí. Při výpočtu úroku se nelekejte závratných částek, které mohou třeba v případě hypoték dosahovat i poloviny zapůjčené částky. Hodnota peněž totiž většinu let nepravidelně klesá, jelikož na ně působí zmíněná inflace. Dnešní hodnota milionu korun tak bude pravděpodobně výrazně vyšší než hodnota milionu korun za 30 let.
Mohlo by vás zajímat