Vývoj na realitním trhu kazí dojem z klesajících úrokových sazeb

Setrvalý pokles úrokových sazeb hypoték nejednoho přesvědčil k uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Banky dokonce v předchozích měsících zaznamenaly rekordní zájem o hypotéky, což pokles úrokových sazeb alespoň dočasně zabrzdilo. Trh s nemovitostmi byl rovněž zákonitě tažen vysokou poptávkou. Nemusíte být přitom ekonomickými experty, abyste si domysleli, že zvýšená poptávka po nemovitostech vytlačila jejich cenu vzhůru.
Aktuální čísla z realitního trhu
Zvýšený zájem o bydlení ve vlastním, ale také o nemovitosti jako investici, zvedá ceny realit nebývalým tempem. Nejvyšší skok si v loňském roce připsaly byty ve velkých městech, které nejčastěji připisovaly mezi 6 a 10 procenty ceny. Především v Praze přitom nelze očekávat, že by se situace měla zlepšovat. Ba naopak. Developeři totiž bijí na poplach a hlásí, že nových bytů přibývá výrazně pomaleji, než se jich prodá. Jejich zásoby se tak tenčí, takže výjimkou nejsou ani aukce mezi zájemci. Napříč republikou vzrostly ceny bytů v průměru o více než 6 procent! Nahoru šly rovněž ceny stavebních pozemků a to 4,4 procenta. Lépe na tom byly pouze rodinné domy. U nich došlo k nárůstu ceny v průměru o 0,5 procenta. Tato čísla svědčí o tom, že možná není zrovna ten správný čas na to vzít si hypotéku. Na druhou stranu je ale třeba zmínit, že následující roky mohou ceny nemovitostí v tuzemsku dorovnávat ceny nemovitostí ve vyspělých zemích, za kterými dosud zaostávají.
Novela zákona o spotřebitelském úvěru
Do hypotečního trhu rovněž po čase významným způsobem promluví zákonodárci. Novela zákona o spotřebitelském úvěru výrazně omezí sankce za předčasné splacení hypotéky. Zlevní se tedy nejen mimořádné splátky, ale také splacení celé hypotéky, což je časté při refinancování hypotečního úvěru či prodeji financované nemovitosti. Nově tedy nebude třeba s těmito kroky čekat na konec fixace hypotéky. Hypotéky tedy nebudou dlužníky tolik svazovat jako doposud. Pro banky to však znamená velký zásah do jejich finančního plánování, a proto již zástupci některých bank avizovali, že budou muset tuto legislativní novinku promítnout do cen hypotečních úvěrů, tedy zvýšit úrokové sazby. Zda svým „slibům“ dostojí či zda jim to vůbec konkurenční prostředí hypotečního trhu dovolí, ukáže čas.
Jak nízké jsou tedy úrokové sazby?
Jestliže více než před rokem začaly banky inzerovat úrokové sazby „již od 2 % p.a.“ a nižší, je dnes úroková sazby pod dvěma procenty realitou. I průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů poskytovaných domácnostem se totiž dnes pohybují jen těšně nad hranicí dvou procent ročně. Ptáte se, zda mohou úrokové sazby dále klesat? Těžko v tomto směru odhadovat, avšak za zmínku stojí, že například v Dánsku se už objevily i hypotéky se zápornou úrokovou sazbou!
Mohlo by vás zajímat