Vzít si 100% hypotéku? Ano či ne?

Jako magazín o hypotékách se nemůžeme nezmínit o tzv. stoprocentní hypotéce. Čím se tato hypotéka vyznačuje a jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody, to prozradí následující řádky.
100procentní hypotéka v kostce
Charakteristika tohoto typu hypotečního úvěru jistě nemusí být zvlášť zevrubná, ale alespoň základ bychom měli zmínit. Jde tedy o úvěry, které jsou zajištěny nemovitostí, jejíž hodnota odpovídá výši hypotečního úvěru. Znamená to tedy, že dlužník v tomto případě použil pro koupi či stavbu nemovitosti výhradně peníze z hypotečního úvěru. Takováto hypotéka má tedy LTV rovno 100.
Riziko pro banku, vyšší úrok pro dlužníka
Proč je takovýto úvěr pro banku rizikovější jistě netřeba dlouze vysvětlovat. Toto riziko si pak samozřejmě musí banka kompenzovat, což činí skrze cenu úvěru. Jako cenu úvěru pak označujeme úrok, tedy to, co dlužník zaplatí nad rámec jistiny. 100% hypotéka je tak zpravidla dražší než hypotéky s nižším LTV, které jsou pro banky méně rizikové. Jistě nebude od věci, poznamenáme-li, že banky jsou dnes v uzavírání 100procentních hypoték opatrnější, než tomu bylo před krizovými léty.
Vlastní bydlení i bez úspor
Řada lidí je v situaci, kdy mohou spořit jen velmi těžko. Nájmy jsou mnohdy vysoké a životní náklady rovněž rostou. Příjmy mají přitom tendenci spíše stagnovat. Za takové situace je pro mnoho lidí komplikované uspořit rozumnou částku, ze které by alespoň částečně financovali bydlení ve vlastním bytě či domě. I když samozřejmě nic není nemožné. Pro takovéto případy tak přijde 100% hypotéka vhod. Placení dražší hypotéky pak může vyjít dokonce výhodněji než placení nájmu a spoření na vlastní bydlení. Obě možnosti je však třeba zvážit. Díky 100procentní hypotéce tedy na úvěr na bydlení dosáhne podstatně více žadatelů.
Jak vyplývá z uvedeného, je šikovné si na vlastní bydlení začít spořit ještě dříve, než se po něm budete reálně rozhlížet. Naspořené peníze totiž mohou výrazně zlevnit budoucí hypoteční úvěr.
Mohlo by vás zajímat